(بخش دوم) طرح اعطاء اقامت دائم به مهاجرانی که مدرک تحصیلی دانشگاهی خود را در کانادا گرفته اند

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

اتباع بیگانه ای که شرایط زیر را داشته باشند، این اقامت دائم به آنها اعطاء خواهد شد:

 1. تحصیلات خود را در یکی از موسسات آموزشی زیر و پیش از تاریخ دریافت تقاضای اقامت دائم توسط اداره مهاجرت که در ضمن نباید پیش از ژانویه 2017 نیز باشد، به اتمام رسانده باشند:
 • موسسات عمومی تحصیلات پس از دیپلم مانند کالج، مدرسه فنی یا بازرگانی، دانشگاه یا در موسسات عمومی فنی- مهارتی (CEGEP در استان کبک؛
 • موسسات خصوصی تحصیلات پس از دیپلم در استان کبک که با قوانین و مقررات مشابه موسسات عمومی در کبک اداره می شود؛
 • موسسات عمومی یا خصوصی تحصیلات پس از دیپلم در استان کبک با ارائه برنامه درسی 900 ساعته یا طولانی تر که در پایان آن، دیپلم تحصیلات فنی- حرفه ای (DVS)و یا گواهی مهارت های فنی- حرفه ای (AVS) داده می شود.
 • موسسات خصوصی کانادایی که طبق اساسنامه استانی این مجوز را دارند تا تحت قانون استانی، مدرک اعطا کنند؛ البته تنها در صورتی که برنامه ی تحصیلی تکمیل شده جزء مدارکی باشد که مجوز استانی دارد و شامل تمام برنامه های تحصیلی که در آن موسسه خصوصی ارائه می شود، نخواهد بود.
 1. یکی از مدارک زیر را پس از اتمام تحصیل خود در هر یک از موسسات قابل قبولی که در بالا نام برده شد گرفته باشند:
 • مدرکی (مانند کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری) که باید پس از تکمیل برنامه تحصیلی حداقل 8 ماهه صادر شده باشد؛
 • مدرک، دیپلم یا گواهینامه ای که پس از گذراندن و تکمیل برنامه ای تحصیلی با هر طول دوره ای، صادر و به یک حرفه مهارتی منتهی شود و یا؛
 • یک یا بیش از یک دیپلم، مدرک یا گواهینامه که دارای این شرایط باشد:
  • طول دوره هرکدام از دیپلم ها، گواهینامه ها یا گواهی ها به تنهایی باید حداقل 8 ماه باشد و ترکیب طول همه دوره های فوق باید معادل یک مدرک دو ساله (حداقل 16 ماه) باشد؛
  • طول دوره هریک از مدرک های (DVS)و (AVS) باید حداقل 900 ساعت بوده و ترکیب طول دوره باید حداقل 1،800 ساعت باشد.
   • اگر طول مدت ترکیبی دوره 1،800 ساعت است، ممکن است در ترکیب دوره های (DVS) و (AVS)، طول دوره AVS کمتر از 900 ساعت باشد.
  • برای شفاف شدن بیشتر، هر مدرک ترکیبی نیز باید همان شرایط بند 1 بالا را داشته باشد، از جمله اینکه نباید تاریخ اتمام آن پیش از ژانویه 2017 بوده باشد.
 1. طبق بخشنامه و آیین نامه کانادا مجاز باشند کل تحصیلات خود را در کانادا بگذرانند.
 2. طبق بخشنامه و آیین نامه کانادا، با مدرک معتبر یا مجوز دولت در زمان ارسال درخواست اقامت دائم، مشغول به کار باشند و نباید شغل آزاد داشته باشند مگر اینکه به عنوان پزشک با دریافت هزینه جداگانه با مراکز درمانی کار کند.
 3. حداقل امتیاز 5 در مهارت زبانی و هرکدام از مهارت های (Reading, Writing, Listening & Speaking) در هر دو زبان رسمی کانادا را کسب کرده باشند. در ضمن زمانی که درخواست اقامت دائم داده می شود از مدت اعتبار این مدرک زبان نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.
 4. با اقامت موقت معتبر در کانادا زندگی کنند (یا اگر اعتبار آن به پایان رسیده، واجد شرایط گرفتن مجدد آن باشند) و هم در زمانی که درخواست اقامت دائم به اداره مهاجرت ارسال می شود و هم هنگامی که اقامتشان تایید می شود نیز باید در کانادا حضور داشته باشند.
 5. در استان یا منطقه ای به غیر از کبک، قصد ماندن داشته باشند؛
 6. درخواست اقامت دائم خود طبق این طرح عمومی جدید را به صورت آنلاین ارسال کنند. کسانی که به دلیل معلولیت، نمی توانند به صورت آنلاین درخواست بدهند یا مدارک ضمیمه کنند احتمالا این کارها را با روش های دیگری که وزیر مشخص می نماید انجام خواهند داد.
 7. درخواست دهنده نباید بر اساس آیین نامه و بخشنامه کانادا، فردی غیرقابل قبول باشد.

 

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/mandate/policies-operational-instructions-agreements/public-policies/trpr-international-graduates.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست